Joanna Hawrot


Joanna Hawrot

Projektantka mody, kostiumograf, artystka wizualna, twórczyni artystycznych performance’ów z pogranicza mody i sztuki, zdobywczyni tytułu Projektant Roku #BEGINDESIRE konkursu Hush Selected 2014. Jest założycielką autorskiej marki HAWROT, która od 9 lat istnieje na polskim rynku mody.

Joanna Hawrot zrealizowała dotychczas kilkanaście multimedialnych projektów. Reprezentowała Polskę w Japonii podczas wydarzenia kulturalnego Eye on Poland w Tokio, Biwako Biennale 2016 oraz Tatsuno Art Project 2017. Realizuje filozofię FROM FASHION TO ART, której koncepcje i multimedialne realizacje wykładała na Uniwersytecie Marmara w Stambule, Galerii 3331 Chiyoda w Tokio, Galerii Yubi w Nagoi oraz podczas Tatsuno Art Project w Japonii.

Jej działania artystyczne zdobyły międzynarodowe uznanie w trakcie najważniejszych branżowych wydarzeń w Nowym Jorku, Berlinie, Stambule, Paryżu i Dusseldorfie. Modowo-artystyczne inicjatywy Joanny Hawrot realizowane są we współpracy z najważniejszymi ośrodkami sztuki i kultury w Polsce i za granicą. Jest pomysłodawczynią multimedialnego projektu #SHUNGA_GIRLS realizującego temat świadomego wyrażania swojej seksualności przez kobiety.

W swojej twórczości pozostaje wierna japońskiej estetyce polaryzacji polegającej na wyrażaniu maksymalnej ilości treści w minimalnej formie. W działaniach twórczych sięga do orientalnych inspiracji, przenosząc kulturę i tradycję Azji w przestrzeń nowoczesnej europejskiej metropolii. Flagowym modelem projektowanym przez Joannę Hawrot jest kimono interpretowane w kontekście ilustracji, malarstwa i nowych technologii.