prof. Ewa Latkowska Akademia Sztuk Pięknych, Łódź


prof. Ewa Latkowska

Artystka sztuki papieru i tkaniny. W 1999 roku założyła Pracownię Papieru w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie do dziś pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego.

W swojej pracy twórczej przez pierwsze 20 lat zajmowała się tkaniną. Prace z tego okresu prezentowała m.in. na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie (1977), w Convergens MCDA Gallery w Minneapolis (1994), na American Tapestry Biennal II – Fernbank Museum of Natural History w Atlancie (1998), na Tapestry International Millennial Contemporary Exhibition (2000) oraz w Museum of Fine Arts w Budapeszcie.

Od 2000 roku swoją twórczość realizuje głównie w oparciu o ręczne czerpanie papieru. Są to duże malarskie kompozycje tworzone własnymi technikami, jak również książki i kolekcje papierów czerpanych techniką japońską. Swoje prace wystawiała m.in. na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi, Biennale „From Lausanne to Beijing” w Chinach, na Cheongju International Crafts Biennale w Korei Południowej, Bienal Internacional de Arte Textil Contemporaneo WTA w Meksyku i Urugwaju, na licznych wystawach sztuki książki oraz wystawach indywidualnych.

Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach, m.in. w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Savaria Muzeum na Węgrzech, Centrum Kultury Niderlandzkiej w Gent w Belgia, Galerii BWA w Warszawie, Muzeum Etnograficznego we Lwowie, Musashino Art. University Museum & Library w Tokio, Muzeum Książki w Łodzi, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.