Gabriela Morawetz


Artystka urodzona w Rzeszowie, ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1975 roku, po uzyskaniu dyplomu z malarstwa w studiu prof. Jerzego Nowosielskiego oraz z grafiki w studiu prof. Mieczysława Wejmana, wyjechała do Wenezueli, gdzie mieszkała do 1983 roku. Otrzymała tam stypendium artystyczne od Consejo National de la Cultura oraz wiele nagród w dziedzinie malarstwa i rysunku. W 1983 roku przeniosła się do Francji, gdzie mieszka do dziś.

Gabriela Morawetz wystawia swoje prace od 1976, zarówno w Wenezueli, Kolumbii, USA, Europie, Japonii, Chinach, jak i w Polsce. Od 2001 roku wielokrotnie uczestniczyła w Biwako Biennale w Japonii, a od 2012 roku regularnie wystawia swoje dzieła w Pekinie, Szanghaju oraz Shenzhen.

Jest wszechstronną artystką – poza malarstwem, grafiką i rzeźbą zajmuje się również fotografią oraz filmami wideo. W swoich pracach konfrontuje umysł człowieka z wiecznym aspektem istnienia. W swoich symbolach kreacji i metaforach odnosi się do szeroko pojętego wszechświata.

Dzieła Gabrieli Morawetz znajdują się w wielu państwowych i prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Wenezueli, Chinach, Japonii, Francji, Norwegii, Hiszpanii, Austrii, Izraelu, Szwajcarii oraz w Polsce.