prof. Elżbieta Banecka Akademia Sztuk Pięknych, Warszawa


prof. Elżbieta Banecka

Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1991 roku. Dyplom z malarstwa uzyskała u prof. Jana Tarasina, aneks z grafiki – u prof. Haliny Chrostowskiej i prof. Rafała Strenta. Obecnie prowadzi Pracownię Rysunku i Koloru na Wydziale Scenografii warszawskiej ASP. Laureatka ponad 60 prestiżowych nagród i wyróżnień o randze krajowej i międzynarodowej. W 2007 roku otrzymała kilka nagród i wyróżnień w konkursie „Najpiękniejsza Książka Roku 2006”. W 2010 roku została laureatką Grand Prix w konkursie „Obsesja Papieru” za całokształt projektów dla Teatru Guliwer w Warszawie. W 2018 roku dostała nagrodę ZAIKS-u Osobowość Roku w kategorii Twórczość dla dzieci. Współpracowała z Polskim Radiem, projektując okładki płyt muzycznych znanych autorów, m.in. Jonasza Kofty, Perfect Symfonicznie, Andrzeja Zauchy i wielu innych. Jest autorką 59 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Kassel, Falun, Barcelonie, Osace, Nowym Jorku. Uczestniczka ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Kuratorka wielu wystaw, m.in. „Graficzny Białystok”, „Kobiety w Grafice”.

Zasiada w Radzie Fundacji Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach” oraz jako wiceprzewodnicząca w Radzie Programowej Galerii Kordegarda w Warszawie. Należy również do Zarządzu Sekcji Artystycznej ZAIKS-u. W 2019 roku była członkiem Jury Konkursu na Projekt Wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki 2019 w Wenecji.

Obecnie zajmuje się grafiką artystyczną, grafiką projektową, malarstwem, książką artystyczną. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Osace, Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, Mazowieckiego Centrum Kultury w Warszawie, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Galerii Sztuki Współczesnej Arsenał w Białymstoku, Muzeum Ziemi Chełmskiej (Galeria 74) Międzynarodowego Konkursu Graficznego „Imprint” w Warszawie. Ponadto jej dzieła należą do wielu kolekcji prywatnych w Polsce i na świecie, m.in. w Brazylii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Anglii, Japonii, Emiratach Arabskich, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, USA.