Sztuka papieru. Papier w sztuce

prof. Ewa Latkowska
(Akademia Sztuk Pięknych, Łódź)

Papier jest materią przyjazną człowiekowi, pozyskiwaną  z naturalnych surowców i odzyskiwaną  w procesie recyklingu. Choć jego produkcja została uprzemysłowiona, przetrwały pierwotne, warsztatowe metody wytwarzania, postrzegane dziś jako przeciwwaga dla zdominowanej przemysłowo i wirtualnie rzeczywistości. Uznany za dobro narodowe Japonii  papier washi  został w 2014 wpisany przez UNESCO na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Do dziś jest w Japonii wyrabiany w swojej najszlachetniejszej formie.

Ręczne czerpanie papieru wraca do łask również w innych częściach świata. W Polsce odradza się głównie w formie działań warsztatowych o charakterze  artystycznym. Sprawdza się w edukacji i w sztuce. W edukacji sztuka papieru uwalnia potencjał twórczy, sprzyja społecznej integracji, uczy wykonawczej odwagi. W sztuce papier pozwala skupić się nad zindywidualizowaniem wypowiedzi twórczej. Współcześni artyści nadają temu prastaremu medium nowe formy egzystencji.

W referacie przedstawię sylwetki artystów wywodzących się z Pracowni Papieru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, założonej i prowadzonej przeze mnie od 20 lat. Będą to dzieła twórców wykorzystujących ręczne czerpanie papieru do indywidualnych wypowiedzi, a także moje własne realizacje, między innymi te, które wyróżniane były na światowych konkursach książki w Oshima Museum of Picture Books w Toyamie.